Banner gora

niedziela, 10 marca 2013

Themersonowie i żywe trupy...

Wystawa dzieł Franciszki i Stefana Themersonów oraz pierwsza na świecie adaptacja komiksu "Żywe trupy" w formie słuchowiska - oto tematy dzisiejszej "Kontrkultury"!

"Themersonowie i awangarda" to tytuł wystawy, którą od 22.lutego można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi. To prezentacja dzieł Franciszki i Stefana Themersonów, malarki i pisarza, którzy w latach 30. i 40. dokonali przełomu w dziedzinie filmu eksperymentalnego.

Filmy Themersonów jak "Apteka", "Przygoda człowieka poczciwego" czy "Oko i ucho", mimo różnych środków, są efektem połączenia różnych dziedzin sztuki: obrazu malarskiego, fotogramu, tekstu literackiego i muzyki ("Oko i ucho" to próba wizualizacji Słopiewni Karola Szymanowskiego do tekstów Juliana Tuwima). 



Na wystawie można oglądać także m.in. fotogramy Stefana Themersona, obrazy Franciszki oraz ich wspólne publikacje w założonym przez nich wydawnictwie Gaberbocchus Press. Themersonowie tworzyli książki, które z dzisiejszej perspektywy można by nazwać "książkami artystycznymi", w których równoważne były tekst i obraz. Nazywali je - przekornie, w sprzeciwie wobec bestsellerów - "bestlookerami". Stefan Themerson jest także twórcą poezji semantycznej. O ich dziełach porozmawiamy z kuratorem łódzkiej wystawy, Pawłem Politem. 

Do studia Czwórki przybędą także twórcy ze studia Sound Tropez, które - jako pierwsze na świecie - przygotowało adaptację kultowego komiksu "Żywe trupy" w formie słuchowiska. 


To nie wszystko, co przygotowaliśmy. Weekendowa porcja kultury w "Kontrkulturze" - startujemy po 12!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz